چوب خدا صدا نداره

من یه همکار خانوم دارم به نام خانوم م! بعضی هاتون میشناسینش اما برا اونا که نمیشناسن باید خلاصه ای ازش بگم.

این خانم از زمانی که من میرم سر کار یعنی حدود ٢ ساله که ناراحتی عصبی و مشکلات روانی داره. تو بخش من هم کار میکنه. بیماریش باعث شده توان کاریش فوق العاده پایین باشه. گاهی حدود یک ساعت فقط به یه گوشه ی اتاق خیره میشه و میره تو فکر. برا منی که حال روحیشو میفهمم طبیعی شده اما اگه یه غریبه تو اون حال ببیندش میترسه! خلاصه ایشون کاملا کارمندی بلااستفاده است که فقط مفت مفت پول بی زبون به حسابش واریز میشه. تا اینجای ماجرا شاید شما هم مثل من حسی مثل دلسوزی بهش پیدا کردین. اما... منم خیلی وقتا دلم براش می سوخت و بار کاری اونم به دوش میکشیدم و مدام پیش رئیس وساطتش میکردم. همه بهم میگفتن اشتباه میکنی. این آدم خودشو به بیماری میزنه و اینقدرا هم حالش بد نیست. از تو هم زرنگ تره! اما من باور نمی کردم. تا اینکه آروم آروم دیدم داره مثل ماری که تو آستینم گذاشتم به خودم ضربه میزنه. از دستش خیلی وقتا غصه خوردم. تا اینکه چند روز پیش یه بحث ساده از ماجراهای زیادی پرده برداشت. متوجه شدم این خانوم تا حدی در راه نارو زدن به من پیش رفته بود که اصلا باورم نمیشد. بخدا باورم نمیشد. من هیچوقت از اون دسته ای نبودم که برا غصه یا مشکل بی اشتها بشم اما اون روز یادمه کلی گریه کردم و دوروز تمام نتونستم چیزی بخورم. اصلا باورم نمیشد این ادم که ظاهرش به روانی افسرده میخوره تونسته باشه این نامردی ها رو در حقم بکنه. شما تصور کنید از تلفن های شخصی من و حرف هایی که پشت تلفن زده بودم بر علیه من استفاده کرده بود. ولی درد اصلی اونجا بود که باورم نمیشد کسی که من اینقدر حمایتش کرده بودم باهام اینطوری کنه. یه مدت محلش نمی دادم. اما دلم نمی اومد زیر آبشو بزنم و به قول رئیس چوب سادگیمو خوردم و بازم تحمل کردم. تا اینکه دوباره فهمیدم همچنان در تلاش برای زیر آب زدنه.

این ها به کنار.

امروز دیدم رئیس منو صدا کرد اتاقم و بهم گفت مدتیه دوربین های مدار بسته رو چک میکنم و متوجه شدم خانوم م هیچ کارایی نداره. یه روز دیدم دقیقا یک ساعت و نیم داره به گوشه ی اتاق نگاه میکنه. خب این چه کارمندیه؟ چرا باید به این سادگی حقوق بیت المال بره تو جیبش؟ به اینم اشاره کرد که چرا باید حقوقش اندازه ی تو که به قدر ۴ تا کارمند! کار میکنی باشه؟(این جمله رو رئیس کل و مسئول ح.ر.اس.ت کل هم ٢٠ روز پیش توی ه بازدید بهم گفته بودن و دلگرمم کرده بودن که لااقل حواسشون به حجم کارم هست ) و بعد هم رئیس در ادامه ی حرفاش گفت: اگه من دو تا نیروی جوون تازه کار بهت بدم و خانوم م رو به یه بخش دیگه منتقل کنم تو مشکلی نداری؟ منم که میدونستم این خانوم اندازه ی نصف یه تازه کار هم کار نمیکنه موافقت کردم... این رو از قصد شخصی نگفتم. بلکه میخواستم این کار لعنتی راه بیفته. اینهمه جوون بیکار و دلشکسته تو این مملکت هست. برا چی یه نیرویی که مشکل روانی داره بیاد و جاشونو بگیره و عملا کاراییش در حد صفر باشه؟ مثلا شما تصور کنید من بکوب در حال تلاش و حرص خوردنم و اون پشت میزش نشسته ساندویچ میخوره و پاهاشم از صندلی آویز و تاب میده!! (این برنامه ی صبحونه خورون هر روزشونه!). بعدش دیدم رئیس خانوم م رو به اتاقش صدا کرد و تا اخر وقت متوجه این رفتن ها و اومدن ها شدم. آخر سر متوجه شدم رئیس بهش یه نامه ی اخطار عدم رضایت و تهدید به اخراج داده و اونو منتقل کرده به یکی از بخش های دیگه. من هیچ احساسی نداشتم! شاید اگه قبل از این نامردی هایی که در حقم کرد بود این موضوع براش پیش اومده بود ناراحت میشدم و ازش دفاع میکردم. اما امروز هیچ حسی نداشتم. واقعا ازش دلخور بودم. خوشحال هم نشدم اما سکوت کردم. ولی حس میکنم میخوام یه نفس تازه بکشم. حس کردم کارم میخواد شیرین شه. حس کردم دارم راحت میشم.

امیدوارم سمت جدید بسازدش و تنبلی و ادا اطوار رو ازش بگیره. امیدوارم زرنگی ای که برای نارو زدن به من به خرج داد تو سمت جدیدش بکار ببره و موفق باشه.

/ 1 نظر / 2 بازدید
مهربون

خدا رو شکر که این بار ذهنی منفی از روی شونه هات برداشته شد.[قلب]