سفرنامه ی مشهد

خب خدا رو شکر کارم که تو پست قبل گفتم یه روزه انجام شد و سریع برگشتم شهر خودم. اما تو جاده خیلی اذیت شدم. عجب گرماییه این یکی دو روزه. اینجا کولرها هم واقعا کم اوردن!

و اما اول بریم سراغ سفر مشهد. شکر خدا سفر خوبی بود. این اولین سفری بود که بدون ماشین شخصی می رفتیم. بنابراین فقط از این جنبه یه مقدار اذیت شدیم. چون به مسیرها آشنایی نداشتیم و علاوه بر سرگردونی ها گاهی ناچار میشدیم برای یه مسیر چند تاکسی عوض کنیم و کلی وقتمون تلف میشد. در هر شیفت روز هم دو سه جا میرفتیم. وگرنه بقیه ی جنبه های سفر عالی بود. غروبا با حوصله و وقت آزاد میرفتم حرم. نقاره های حرم که میزد حس غریبی سراغم می اومد. از اول تا آخری که نقاره خونه میزد من اشک میریختم. حس عجیبی از کودکیمم سراغم می اومد. اصلا متوجه گذشت زمان نمیشدم و وقتی میخواستم برم خونه(اونجا یه خونه گرفته بودیم) تازه میفهمیدم مثلا ۴ ساعته حرم هستم. شیدایی خاصی بود. اونجا عالم قشنگی برام داشت. حتی از دیدن آدم های اونجا هم لذت میبردم. آدم هایی از کشورهای مختلف ، فرهنگ های مختلف ، اقوام مختلف ، اعتقادات مختلف (که حتی برای بعضی هاشون این یکی دو ساعت تو حرم چادر پوشیدن ننگ بود!!). کبوترها. صحن. ضریح. اشک ها. دردها. دردودل ها. این بار معنوی و اعتقادی عجیبی داشت برام. آرامش عجیبی دارم. انگار انرژی روحی بالایی گرفتم. حس های قشنگ. دنیای قشنگ.

دو تا قول مهم هم به امام رضا دادم که مطمئنم بزرگترین تاثیرات رو تو زندگیم میذارن.

من واقعا عوض شدم...

...

علاوه بر این ها خرید هم زیاد رفتم! مشهد یه مجتمع تجاری خیلی لوکس و متنوع داره به اسم "الماس شرق". نمای بیرونش شکل یه الماس فیروزه ای رنگه. تو شب زیبایی خاصی داره. ۵ طبقه است و هر طبقه دو یا سه ردیفه. داخل خودش شهر بازی و رستوران و کافی شاپ هم داره. یه آبنمای معروف هم داره که دلیل اصلی جذب مسافراست. شنیدم میگن لنگه اش تو ایران نیست. آبنمای قشنگیه که در تایم های نیم ساعتی نمایش آب اجرا میکنه. برا من یکی که کلی جذابه. افراد زیادی دورش جمع میشن و برای نمایش هاش ذوق میکنن و با بعضی حرکاتش یه هو صدای جیغ و داد و سوت تو مجتمع بلند میشه. من تا حالا سه چهار بار اونجا رفتم و همیشه این موضوع برام خیلی جالب بوده. یه مجتمع تجاری دیگه هم داره به اسم "پروما" . اونم خیلی لوکس و شیکه. من معمولا خریدهامو این دو جا انجام میدم. ولی همون الماس شرق رو بیشتر دوست دارم. خریدهای زیادی انجام دادم که چندتاشو که بیشتر دوست دارم عکساشو میذارم:

این یه تاپ و یه صندل روفرشی سبک و یه روسریه. صندلای قبلیم همه سنگین بودن و این از این نظر خیلی خوبه. روسری هم تا حالا که هیچوقت نپوشیدم(همیشه شال میپوشم) اما نمیدونم چرا یه لحظه ذوق کردم یه بارم بپوشم خب!

اینم یکی دیگه:

اینم یه مانتو. که البته میبخشید که چروک هستند! ضمنا مدلش یه مقدار کوتاهه. یه وقت فکر نکنید من اینقدر کپلم.

و نهایتا اینم برای خونه ی عععععععشق :

اسمش خرما خوریه اما من ترجیح میدم برای میوه های دیگه ای مثل گیلاس و دونه ی انگور و... هم ازش استفاده کنم.

برای رامین جونمم هم سوغاتی خریدم و هم جلو جلو بخشی از کادوی تولدشو! ولی عکساشو اینجا نمیذارم. چون گاهی اگه فرصتی گیرش بیاد به این بلاگم سر میزنه و نمیخوام تا اونموقع بفهمه.

حالا که صحبت از مشهد و دستاوردهاش تموم شد بریم سراغ یه موضوع دیگه که امروز یه مقدار فکرمو مشغول کرد.

من یه دوستی دارم استاد دانشگاهه. نه از این استاد الکیا ها! هیئت علمیه. نه از این هیئت علمی ها که همینجوری استخدامشون میکننا. با آزمون و از طریق خود وزارت علوم و تو دانشگاه سراسری مشغول به کاره. اینا رو گفتم که بدونید کلاس کاریش تا چه حده. ظاهر چندان خوبی نداره. اما دختر فوق العاده مهربون و ساده ایه. اصلا هم اهل اینکه خودشو برا کسی بگیره نیست. دانشجوهاشم خیلی از تدریسش راضیند. حالا اینا رو برا چی گفتم؟ امروز در جریان ماموریتم به دلایلی با هم بودیم. تو جاده برام سر دردودل از ماجرایی که طی هفته براش پیش اومده بود رو باز کرد و واقعا براش ناراحت شدم. از اختلافش با خانواده ی شوهرش گفت. گفت که یکی دو روزه چنان باهاش لج شدن و حرص هایی بهش دادن که نگو. ماجرا از این قرار بوده که خونواده ی همسرش از محجب بودن این خانوم گله مند هستند! و جالب اینجاست که پشت سرش حرف زدن و ایشون رو اصطلاحا بی کلاس و خودشون رو با کلاس! معرفی فرمودن. ضمنا به داداششون گفتن خانومت آبروی ما رو میبره با این رعایت حجابش ، فامیلامون گفتن این چه استاد دانشگاهیه که چنین ظاهری دارن!!!! واقعا برای افکار سطح پایین خونواده ی همسرش متاسف شدم. فکر نمیکردم تو این دوره که شخصیت ها و جایگاه های اجتماعی اینقدر مهم هستند آدم های اینقدر کوتاه فکری هم پیدا بشن که انسان ها رو فقط از روی ظاهرشون قضاوت کنن. من همیشه خودم دوستایی با اعتقادات مختلف داشتم. کسیکه هیچ قید و بندی در حجاب نداشته و کسی که شدیدا محجب بوده. اما اینا هیچوقت باعث نشده نظر من راجع به شخصیتش عوض شه. من خودم هر اعتقادی میخوام داشته باشم ، برا خودمه. حق ندارم بخاطر ظاهر کسی شخصیتشو زیر سوال ببرم. یکی هست بی حجاب اما شخصیتش صد برابر یه چادری و یکی هم بر عکس. ولی کلا از آدم هایی که دیگران رو به خاطر اعتقاداتشون زیر سوال میبرن متنفرم. چون حس میکنم خیلی کوتاه فکر و دنیا ندیده و بی فرهنگند. و در ضمن خیلی هم خاله زنک. که میشینن سر این چیزا در مورد افراد قضاوت میکنن. بابا اینا اعتقاد شخصی فرده. هر محجبی میتونه موهاشو بذاره بیرون و فلان تیپ رو بزنه و خیلی هم بهش بیاد و هر بی حجابی هم میتونه چادر سرش کنه و خیلی هم بهش بیاد.

خلاصه من امروز برای دوستم خیلی ناراحت شدم و کلی هم بهش دلداری دادم. من که حرصم در اومد و بهش گفتم تقصیر خودته که خودت رو با هر آدمی هم سطح میکنی. باید از اول جوری رفتار میکردی که اینا بفهن کی هستی. جایگاه تو کجا و خواهر شوهرت کجا؟ کی گفته حالا که اون اعتقاداتش تو فلان مایه هاست از تو بهتره ؟ جایگاه اجتماعی و شخصیت و کلاس اون کجا به پای تو میرسه آخه دختتتتتتتتتتتتتر؟

+ رئیس چند روزیه رفته ماموریت و ظاهرا این سری خبرهایی از تبدیل وضعیتم خواهد آورد. ببینیم چی میشه.

+ خانوم م هم انتقالش از بخش من کامل شد. رئیس به جاش به من دو تا نیروی شرکتی جدید و جوون داده. یکیشون دختره و یکیشون پسر. امیدوارم حالا که از دست خانوم م راحت شدیم باز این دو تا برامون ماجرا درست نکنن! البته پسره یه کم سر و گوشش میجنبه و مشکوک میزنه. فکر کنم خودش کسی رو داشته باشه. دختره هم خیلی آرومه و ظاهرا تو خونواده اش گوشه گیر بار اومده. یه مقدار اعتماد به نفسش ضعیفه و باید تو این زمینه تقویتش کنم. اما هر دو منظم و تند و تیزند. یکی دو هفته ای میشه که اومدن. این چند روز مرخصی هم کارامو تلفنی به کمک اون ها انجام میدادم.

اما پشت دستمو داغ کردم که دیگه در حق خانوم م به هیچ عنوان خوبی نکنم. بدی هم نمی کنم اما دیگه مهربونی بی مهربونی. بره بمیره نامرد خائن! ضمنا هر وقت میبینمش یاد این جمله میفتم :" دشمنیش به خودش برگشت "

+ ما تو کل اداره مون یه همکار مجرد داشتیم که ظاهرا ایشون هم این هفته که مرخصی بودن پریدن!! آخخخخخخی. کلی سر به سرش میذاشتیم و بهش میگفتیم باید زن بگیری.

/ 5 نظر / 2 بازدید
مارال

سلام عزیزم از دلداریت ممنونم. آره واقعا دیگه باید فقط به اون انرزی مثبت که از دیدن مامان گرفتم فکر کنم و بس. با نظرت هم کاملا موافقم. من توی همین مشهد که یه شهر مذهبی هم هست و خیلی از خانوما پوشش چادر رو انتخاب کردن دیدم خیلی از زنهایی رو که فقط اون چادره روی سرشون بوده و اون هم از اجبار خونواده هاشونه که مجبورن همونقدر ظاهرشون رو حفظ کنن ولی قیافه و تیپ و آرایشی که داشتن از صدتا مانتویی بدتر و زننده تر بوده و برعکسش هم صادقه. کسایی رو میبینیم که با وجود اینکه چادر سرشون نیست اما حجابشون بطور کامل رعایت شده. اینا دیگه یه مشت حرف نخ نمای قدیمیه. این روزا مردم آزادن هر طور که دوست دارن زندگی کنن و تصمیم بگیرن. خوشحالم که توی این سفر روحیه ت خیلی خوب شده و تقویت شدی. ایشاا... زود زود با رامینت بیاین و باز همو ببینیم.

مهربون

رسیدن بخیر عزیزم .منم حرم امام رضا رو خیلی دوست دارم خیلی صمیمی و مهربون و دلبازه. وسایلت هم خیلی مبارکه .ایشالا به دل خوش استفاده کنی.خرما خوری به عمرم نشنیده بودم .چه جالب. الماس شرق رو پارسال که با مامان و خواهرم ستاره رفته بودیم مشهد دیدم.ابنماش قشنگ بود .به خصوص وقتی قلب میشد(چشمک) در مورد عقیده خوب خیلی مهمه قبل از ازدواج به فرهنگ و مذهب و اعتقادات اهمیت بدیم که در یه سطح باشه.اون خانواده هم تا حدی حق دارند.اما باید قبل از ازدواج به این چیزها فکر میکردند.این خانوم هم نه اینکه بی حجاب بشه ولی باید بیشتر به خودش برسه تا حجاب رو تو ذهنیت اینها عوض کنه.چون گفتی خیلی ساده است گفتم ها. دیگه اینکه خیلی دوستت دارم عزیزم.

الیور و جنی.

رمز یادم رفته[خجالت] می شه بدی؟

آیلار

تو کامنت قبلی یادم رفت بگم زیارتت قبول عزیزم ... برا منم دعا کردی دیگه؟؟؟ خریدات مبارک خانومی همشون خیلی خوشگلن مخصوصا مانتوت که خیلی شیکه ... ما هم پروما و الماس شرق رفتیم فقط متاسفانه هیچکدومشو نتونستیم کامل بگردیم بس که دیر میرفتیم ... برا خانواده دوستت متاسفم خب مگه قبل ازدواجش نمی دیدن چادریه در ثانی شوهرش هیچی نمیگه اونوقت خانوادش اذیتش میکنن واقعا که خب هر کس یه اعتقادی داره متاسفانه ماها بجای اینکه به شخصیت ادما بها بدیم به ظاهرشون اهمیت میدیم من خودم یه خانوم دکتر متخصص میشناسم که اگه بگم از نوابغه بیجا نگفتم باسواد باشخصیت مهربون ولی ظاهرشو ببینی چاریه خیلی هم ساده میپوشه یه ذره هم ارایش نمیکنه

پرنده خانوم

زیارت قبول خانومی:× چه خریدای شیکی کردیا:) همشون مبارکت باشششششششششه منم اون خرما خوریارو خیلی دوست دارممم ایشالا واسه خونمون میخرم! منم میخوام واسه زیتون و اینا استفاده کنم[پلک]